Categories
EXCHANGE ONLINE MICROSOFT 365 SHAREPOINT

SharePoint Gruplarını Global address list’ten kaldırma

SharePoint sitesi ve Teams ekipleri oluşturduğumuzda buradaki izinleri yönetmemiz, mail veya sohbet gibi iş birliği aktivitelerini gerçekleştirmemiz için arka planda bir Microsoft 365 grubu oluşturulur.

Admin Center veya Exchange Admin Center üzerinden de görüntüleyebileceğiniz bu Microsoft 365 grubunu, karmaşaya yol açmamak için Global address list’te (GAL) görmek istemeyebilirsiniz. Bazen arayüzden görünürlüğünü gizlemenize rağmen grup, GAL üzerinde görünmeye devam edebilir.

Normalde Exchange Admin Center>>Recipients>>Groups menüsünden ilgili gruba tıklayıp Settings menüsünde bulunan Hide this group from the global address list seçeneğini işaretlemeniz yeterlidir. Fakat grup hala GAL üzerinde görünüyorsa powershell kullanmanın zamanı gelmiş demektir.

Exchange Online Powershell’e bağlanarak çalıştıracağımız komut yardımı ile grubu GAL’de gizli hale getireceğiz. Eğer daha önce Exchange Online Powershell’e bağlanmadıysanız aşağıdaki blog yazıma göz atabilirsiniz.

Connect-ExchangeOnline komutu ile Exchange Online’a bağlandıktan sonra aşağıdaki komutu çalıştırın. (mail@domain.com yerine grup mail adresini yazın)

Set-UnifiedGroup -Identity "mail@domain.com" -HiddenFromExchangeClientsEnabled:$True

Eğer aşağıdaki görseldeki gibi “no settings have been modified” uyarısı alırsanız arayüzdeki Hide özelliği sunucuya yansımış fakat hala bir sorun var demektir. Bu nedenle komutun sonundaki $True ibaresini #False olarak güncelleyin ve çalıştırın. Ardından bu değeri tekrar #True olarak değiştirin ve çalıştırın.

Anlayacağınız bir nevi kapat-aç yapıyoruz. Komutları çalıştırdıktan sonra GAL’i tekrar kontrol ettiğinizde söz konusu grubun görünmediğini farkedeceksiniz. Değişikliklerin Offline GAL’e yansıması için ise 24-48 saat kadar beklemek gerekebilir.

Yorumda bulunun

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s