Categories
MICROSOFT 365

KB5008212 ile gelen Outlook arama sorunu nasıl giderilir?

15 Aralıkta yayınlanan KB5008212 numaralı windows güncellemesinin ardından Outlook üzerinde arama problemleri yaşanmaya başladı.

Bu problem yeni ortaya çıktığı için kullanıcılar yeni mailleri aramalarda bulamıyorum şikayeti ile IT ekiplerine geri bildirimde bulunuyorlar. Aslında problem indexleme işleminin durmasından kaynaklanıyor. Search başlığında Search Tools>>Indexing status seçeneğine tıkladığınızda size indexlenmeyi bekleyen bir öğe olmadığını gösterecektir.

Problem yaratan bu Windows güncellemesini kaldırarak veya bir sonraki güncellemeyi bekleyerek sorunu giderebilirsiniz. Fakat güncellemeyi kaldırmadan bilgisayarınızda Server Assisted Search özelliğini devre dışı bırakarak da bu problemi çözebilirsiniz.

Bunun için bilgisayarınızın kayıt defterinde (registry) >>HKEY_CURRENT_USER\software\microsoft\office\16.0\outlook\search adresine gidin.

Ardından aşağıdaki DWORD değerini oluşturun.

DWORD ismi: DisableServerAssistedSearch

DWORD değeri: 1

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda Search başlığında Search Tools>>Indexing status kısmını tekrar kontrol edin. Burada belli sayıda öğenin indexlenmeye başladığını göreceksiniz. Akabinde Outlook arama problem giderilecektir.

19 replies on “KB5008212 ile gelen Outlook arama sorunu nasıl giderilir?”

Merhaba DWORD değeri: 1 nasıl yapılacak
o kısma kadar geldım ama değeri 1 yapamadım yanlış bişeyde yapmak istemedim

Like

Dword oluşturduktan sonra üzerine çift tıklayın. Açılan pencerede değeri girmeniz gereken küçük bir kutucuk olacaktır. Burada varsayılan olarak 0 yazar. Onu 1 olarak değiştirmeniz yeterlidir.

Like

HKEY_CURRENT_USER\software\microsoft\office\16.0\outlook\search Bu adresten türüyünce 16.0 dan sonra tıkanıyor. outlook gelmiyor bende 16.0 – Lync açılıyor ve devam edemiyorum

Like

merhaba
bilgilendirme için teşekkür edrim yanlız bu ilemi sürekli tekrarlamak mı gerek 1 kere yaptık oldu daha sonra tekrar aynı hata verdi aradığım mail çıkmadı

Like

bazı kullanıcılardan bu ve benzeri registry kayıtları ile sorunun tekrar yaşandığına dair dönüş aldık. Bu durumda KB’yi ve eklediğiniz registry kayıtlarını kaldırmak en net çözüm oluyor.

Like

1 aydır denemediğim yöntem kalmamıştı, sayenizde düzeldi. Çok teşekkür ederim emeğinize sağlık

Like

Abi merhaba rahatsız edicem eski bir konu üzerinden ama KB5008212 bu güncelleme için yama yolladılar onu yaptıktan sonra çalıştı bir süre sonra yine aynı şey olmaya başladı .pst dosyları gb boyutlarını aştı yani yaklasık 20 gb bir .pst dosyası mevcut dosya büyüklüğünden kaynaklı mı arama yapamıyoruz. biraz detaylandırabilir misiniz

Like

selam, eğer sorunlu güncelleme bilgisayarda yoksa öncelikle bu yazıdaki gibi kayıt defrerine kayıt ekleme vs herhangi bir çözüm denediyseniz hepsini geri alın. Bilgisayarı yeniden başlatın ve Outlook üzerinde arama yaparken arama araçları>>dizin oluşturma durumu kısmına bir göz atın. Eğer burada bir indexleme görürseniz bitene kadar bekleyin. Eğer 0 yazıyor ama hala arama çalışmıyorsa onlarca nedeni olabilir. Dilerseniz sorun için Microsoft’a destek talebi oluşturabilirsiniz.

Like

Üstad selamlar, bir sorun yaşıyorum. Tam olarak bu sorunla mı alakalı bilemiyorum ama danışmak istedim. Outlook’ta arama yaptığımda eskiden bulunan sonuçlar sarı ile işaretleniyordu. Fakat son zamanlarda işaretleme yapılmıyor ve bu yüzden aradığımı bulamıyorum. Desteğinizi rica ederim.

Like

Merhaba,
Benim de benzer bir sorunum vardı.

Yeni dosya ve e-mailleri indexlemiyor ancak eski mailleri silince indexlenen item sayısında azalma oluyor.
Yani bir bir şekilde indexleme özelliği çalışıyor ancak yeni yaratılan dosyalar ve gelen mailler indexlenmiyor.
Arama yaptığımda en son indexlenen dosyalar 30 haziranda indexlenmiş gözüküyor.
Bir öneriniz var mıdır?

Like

Yorumda bulunun

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s