KB5008212 ile gelen Outlook arama sorunu nasıl giderilir?

KB5008212 ile gelen Outlook arama sorunu nasıl giderilir?

15 Aralıkta yayınlanan KB5008212 numaralı windows güncellemesinin ardından Outlook üzerinde arama problemleri yaşanmaya başladı.

Bu problem yeni ortaya çıktığı için kullanıcılar yeni mailleri aramalarda bulamıyorum şikayeti ile IT ekiplerine geri bildirimde bulunuyorlar. Aslında problem indexleme işleminin durmasından kaynaklanıyor. Search başlığında Search Tools>>Indexing status seçeneğine tıkladığınızda size indexlenmeyi bekleyen bir öğe olmadığını gösterecektir.

Problem yaratan bu Windows güncellemesini kaldırarak veya bir sonraki güncellemeyi bekleyerek sorunu giderebilirsiniz. Fakat güncellemeyi kaldırmadan bilgisayarınızda Server Assisted Search özelliğini devre dışı bırakarak da bu problemi çözebilirsiniz.

Bunun için bilgisayarınızın kayıt defterinde (registry) >>HKEY_CURRENT_USER\software\microsoft\office\16.0\outlook\search adresine gidin.

Ardından aşağıdaki DWORD değerini oluşturun.

DWORD ismi: DisableServerAssistedSearch

DWORD değeri: 1

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda Search başlığında Search Tools>>Indexing status kısmını tekrar kontrol edin. Burada belli sayıda öğenin indexlenmeye başladığını göreceksiniz. Akabinde Outlook arama problem giderilecektir.

19 Comments

 1. Alper

  Yemin ederim şu yazdığın 2 paragraf yazı internet çöplüğünde 10 web sitesine bedel

 2. Ali

  15 gündür uğraşıyorduk. 5dk da hallettik. Tşkler.

 3. Erdoğan

  Merhaba DWORD değeri: 1 nasıl yapılacak
  o kısma kadar geldım ama değeri 1 yapamadım yanlış bişeyde yapmak istemedim

  • Dword oluşturduktan sonra üzerine çift tıklayın. Açılan pencerede değeri girmeniz gereken küçük bir kutucuk olacaktır. Burada varsayılan olarak 0 yazar. Onu 1 olarak değiştirmeniz yeterlidir.

 4. İzel

  HKEY_CURRENT_USER\software\microsoft\office\16.0\outlook\search Bu adresten türüyünce 16.0 dan sonra tıkanıyor. outlook gelmiyor bende 16.0 – Lync açılıyor ve devam edemiyorum

  • Registry açarken yönetici olarak çalıştırmayın mevcut kullanıcı ile giriş yapın

 5. Erdoğan

  merhaba
  bilgilendirme için teşekkür edrim yanlız bu ilemi sürekli tekrarlamak mı gerek 1 kere yaptık oldu daha sonra tekrar aynı hata verdi aradığım mail çıkmadı

  • bazı kullanıcılardan bu ve benzeri registry kayıtları ile sorunun tekrar yaşandığına dair dönüş aldık. Bu durumda KB’yi ve eklediğiniz registry kayıtlarını kaldırmak en net çözüm oluyor.

 6. çok teşekkür ederim. 1 haftadır denemediğim yöntem kalmadı. Anladığım kadarıyla exchange online tarafında bu sorun yok pst üzerinde çalışanlar etkileniyor.

  • evet sadece lokale indirilen pst/ost dosyasında sorun yaşanmakta.

 7. Rahşan Erdoğan

  1 aydır denemediğim yöntem kalmamıştı, sayenizde düzeldi. Çok teşekkür ederim emeğinize sağlık

 8. Ahmet

  Abi merhaba rahatsız edicem eski bir konu üzerinden ama KB5008212 bu güncelleme için yama yolladılar onu yaptıktan sonra çalıştı bir süre sonra yine aynı şey olmaya başladı .pst dosyları gb boyutlarını aştı yani yaklasık 20 gb bir .pst dosyası mevcut dosya büyüklüğünden kaynaklı mı arama yapamıyoruz. biraz detaylandırabilir misiniz

  • selam, eğer sorunlu güncelleme bilgisayarda yoksa öncelikle bu yazıdaki gibi kayıt defrerine kayıt ekleme vs herhangi bir çözüm denediyseniz hepsini geri alın. Bilgisayarı yeniden başlatın ve Outlook üzerinde arama yaparken arama araçları>>dizin oluşturma durumu kısmına bir göz atın. Eğer burada bir indexleme görürseniz bitene kadar bekleyin. Eğer 0 yazıyor ama hala arama çalışmıyorsa onlarca nedeni olabilir. Dilerseniz sorun için Microsoft’a destek talebi oluşturabilirsiniz.

 9. Burak

  Üstad selamlar, bir sorun yaşıyorum. Tam olarak bu sorunla mı alakalı bilemiyorum ama danışmak istedim. Outlook’ta arama yaptığımda eskiden bulunan sonuçlar sarı ile işaretleniyordu. Fakat son zamanlarda işaretleme yapılmıyor ve bu yüzden aradığımı bulamıyorum. Desteğinizi rica ederim.

 10. Osmannec

  Merhaba,
  Benim de benzer bir sorunum vardı.

  Yeni dosya ve e-mailleri indexlemiyor ancak eski mailleri silince indexlenen item sayısında azalma oluyor.
  Yani bir bir şekilde indexleme özelliği çalışıyor ancak yeni yaratılan dosyalar ve gelen mailler indexlenmiyor.
  Arama yaptığımda en son indexlenen dosyalar 30 haziranda indexlenmiş gözüküyor.
  Bir öneriniz var mıdır?

Leave a Reply