AUTODISCOVER SERVİSİ NASIL ÇALIŞIR?

AUTODISCOVER SERVİSİ NASIL ÇALIŞIR?

AutoDiscover, kullanıcının e-postasını Outlook’a eklerken otomatik olarak yapılandırma bilgilerini Exchange Online ve Exchange On-prem üzerinden çekerek bağlantı gerçekleştirilmesini sağlayan bir özelliktir.

Bir Outlook kullanıcısı hesabını ilk kez Outlook’a eklemeye çalıştığında aşağıdaki adımlardan oluşan bir oturum açma süreci gerçekleşir.

-Önce kullanıcı, e-posta adresi ve parolasını girer

-DNS sunucularında bulunan daha önce paylaşmış olduğumuz Autodiscover kaydı sayesinde istemci uygulama e-posta adresinin Microsoft 365 yani Exchange Online üzerinde barındığını belirler.

-Outlook, oturum açma bilgilerini sunduktan sonra Exchange Online sunucusundan bağlantı ayarlarını ister. Bu sırada gerçekleşen bir DNS sorgusuna ait network paketini aşağıda görebilirsiniz.

-Exchange Online bağlantı ayarlarını bir XML dosyası olarak iletir ve Outlook bu dosyayı indirip bir sonraki bağlantılarda da kullanmak üzere belleğe atar.

Bu adımların sonunda Exchange Online üzerindeki e-posta kutunuza Outlook ile erişmiş olursunuz.

Lazım olursa diye Autodiscover kaydının lokasyonunu da paylaşmış olalım. C:\Users\%username%\AppData\Local\Microsoft\Outlook

Dosya ismi genelde “random bir ID – Autodiscover.xml” şeklindedir. Dosyayı açarsanız ilgili e-posta hesabı ile ilgili yapılandırma bilgilerini görebilirsiniz.

Migration veya yeni profil oluşturma gibi çok farklı nedenlerden ötürü hesabınızı Outlook’a tekrar eklemeniz gerekebilir. Bu durumda e-posta hesabınızı girdikten sonra Outlook’un size parola sormadan direkt hataya düştüğünü görebilirsiniz. İşte bu gibi durumlarda en kısa çözüm adımlarından biri Autodiscover kaydını silmek veya bypass ederek sunucu ile sıfırdan iletişim kurmak olacaktır. Bu konuyla ilgili daha önce Çözümpark’ta yazdığım aşağıdaki blog yazısını inceleyebilirsiniz.

Yukarıda anlattığım adımların gerçekleşmesi için daha önce Autodiscover kaydını internet üzerindeki bir DNS sunucusunda aşağıdaki gibi bir CNAME kaydı olarak paylaşmış olmanız gerekmektedir. Zaten Microsoft 365 üzerinde kaydettiğiniz özel etki alanınızı Exchange servisleri için kullanmak istiyorsanız paylaşmanız gereken 3 DNS kaydından biri de Autodiscover kaydıdır.

Ortamınızda Exchange Online kullanılıyorsa veya Hybrid bir yapıda e-posta kutuları tamamen Exchange Online’a taşınmışsa Autodiscover kaydının Value kısmında yukarıdaki gibi Exchange Online sunucularını işaret eden autodiscover.outlook.com değerine yer vermelisiniz.

Eğer Hybrid yapınızda hala on-prem Exchange Server üzerinde barındırdığınız e-posta kutularınız varsa Autodiscover kaydının value kısmında on-prem sunucunuzu işaret eden bir değer girmelisiniz. Örn: mail.localexc.com. Exchange Online üzerinde bulunan kullanıcılar için ise gerekli Autodiscover yönlendirmesini Exchange Server yapacaktır.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply