Planner / to do – Başkasının oluşturduğu görevleri silmeyi engelleme

Planner / to do – Başkasının oluşturduğu görevleri silmeyi engelleme

Merhaba,

Özellikle Teams kanalları içerisinde Planner kullanımında sık şikâyet alan bir durum var. Kişi istiyor ki oluşturduğu görevi (task) bir başkası gelip silemesin. Böyle bir durumun Varsayılan olarak mümkün olması gerçekten çok hoş değil. Yani ben sana iş atıyorum sen de gelip zart diye işi siliyorsun. Fakat neyse ki çözümü var.

Powershell kullanarak Planner’a bağlanıyoruz ve bir komut yardımı ile kullanıcıların başkalarının oluşturduğu görevleri silmesini engelliyorsunuz.

Önce powershell ile bağlanma konusuna değinelim çünkü komut zaten gayet basit ve anlaşılır. Aşağıdaki linke tıklayarak powershell modülü için gerekli dosyaları zip halinde indirmeniz gerekmekte.

Ardından dosyaları zip’ten çıkartın ve klasör adresini not alın.

Powershell’i yönetici olarak çalıştırın ve script çalıştırabilmemiz için gerekli olan aşağıdaki komutu çalıştırın.

Set-ExecutionPolicy -ExecutionPolicy Unrestricted -Scope Process

Daha önce not aldığınız klasör adresini Import-module komutunun ardına yapıştırarak çalıştırın. Bu Planner için gerekli scriptleri import edecektir.

Import-module C:\Users\ttech\Downloads\5587335\plannertenantadmin.psm1

Şimdi # Get-PlannerConfiguration komutu ile bağlantıyı test edelim. Bu komutu çalıştırdıktan sonra size Microsoft 365 oturum açma penceresini getirecektir. Burada M365 Global Admin hesabınız ile oturum açın.

Her şey yolundaysa şimdi sırada kullanıcıların başkalarının oluşturduğu görevleri silmesini engelleme var. Aşağıdaki komutu kısıtlamak istediğiniz her bir kullanıcı için çalıştırmalısınız.

Set-PlannerUserPolicy -UserAadIdOrPrincipalName te.ams@tayfuntech.com -BlockDeleteTasksNotCreatedBySelf $true

Şimdi Teams üzerindeki ekip kanalına gidiyorum ve Tayfun kullanıcısının oluşturduğu bir görevi silmeyi deniyorum. Ekranın altında görebileceğiniz gibi bir hata alıyorum.

Kaynak: https://learn.microsoft.com/en-us/office365/planner/block-non-owner-task-deletion

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply