Dış kullanıcıların paylaşılan takvimi kabul ederken hata alması

Dış kullanıcıların paylaşılan takvimi kabul ederken hata alması

Exchange online takviminizi farklı kuruluştan kişilerle paylaştığınızda, takvim paylaşım mailini alan kişi kabul etme konusunda aşağıdaki gibi bir hata ile karşılaşabilir. Her zamanki gibi sorunu doğru tanımlamayan ve çözüm olarak da bugün git yarın gel der gibi bir hata ile karşı karşıyayız.

There was a problem connecting you to the shared calendar. Please ask the person who invited you to send another sharing invitation.

Karşılaşmadım fakat hatanın Türkçesi de şöyle olabilir.

Paylaşılan takvime bağlanırken bir sorun oluştu. Lütfen sizi davet eden kişiden başka bir paylaşım daveti göndermesini isteyin.

Hemen Exchange Admin Center>>Organization>>Sharing kısmından “Individual Sharing” ilkesine bakıyoruz fakat dış kullanıcılar ile takvim paylaşımını engelleyen bir yapılandırma bulunmamakta. Her şey olması gerektiği gibi.

Fakat karşı taraftan teslim alınan paylaşım mailine göz attığımız an bir gariplik seziyoruz. Daveti Kabul edeceğimiz asıl mail, ek kısmına iliştirilmiş şekilde geliyor.

Peki normalde davet mailinin nasıl gelmesi gerekiyor? Tam olarak aşağıdaki gibi. Çalışan bir Kabul etme butonu ve aşağıda manuel olarak takvimi eklemenize yardımcı olacak bir URL ile.

Bir kaç farklı tenant ve posta adresinden test gerçekleştirdikten sonra şunu fark ediyoruz. Paylaşımı yapan tayfuntech.com domaininden çıkan tüm maillere açıklama metni ekleyen bir Transport Kural bulunmakta. Bu özellik nedeniyle davet maillerimizin biçimi bozulmakta.

Bu kural tam tersi, alıcı kuruluş ayarlarında dışarıdan gelen maillerin önüne açıklama ekliyor şeklinde de karşımıza çıkabilirdi. Onun için hem gönderici hem de alıcı tarafında kuralları kontrol etmenizi öneririm.

Çözüm için kuralı düzenleyip bir exception (hariç bırakma) koşulu ekliyoruz. Koşulumuz içerisine sadece takvim paylaşım maillerinde bulunan bir header yazıyoruz ve eğer kontrol ettiğin maillerde buna denk gelirsen aman diyem disclaimer ekleme guzum diyoruz.

Sonrasında mevcut paylaşımı kaldırıp tekrar bir takvim paylaşımı gerçekleştirebilirsiniz. Paylaştığınız kişi, biraz yukarıda paylaştığım gibi kabul edilebilir ve alternatif URL barındıran bir davet maili alacaktır.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply