Categories
Storage & Server

HUAWEI IBMC ile FIRMWARE UPDATE

Sunucularda firmware update vb. işlemler genelde daha az efor sarf etmek adına hardware seviye yönetim ara yüzünden gerçekleştirilir. Diğer üreticilerin ILO, IDRAC, IMM gibi ara yüzlerinin Huawei tarafındaki yansıması IBMC’dir.

IBMC’nin yetenek olarak rakiplerinden çok farklı olmasa da kullanıcı dostu bir ara yüze sahip olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca sunucu kapanırken veya açılırken otomatik ekran görüntüsü alıp IBMC üzerinde saklaması gibi bazı avantajlı özellikleri de bulunmakta. Biz de anakart firmware update işlemini gerçekleştirmek için tarayıcı üzerinden IBMC ara yüzüne bağlanacağız.

Oturum açtıktan sonra cihaz hakkında özet bilgiler, uyarılar ve işlevsel kısayollar barındıran bir ana ekran ile karşılaşıyoruz.

Firmware update işlemlerini gerçekleştirmek için System üst başlığı altından Firmware Upgrade seçeneğine tıklıyoruz.

Bu linke tıklayarak Huawei üzerinden ilgili sunucunun firmware update’ini indirebilirsiniz.

Selet Targer Version kutucuğundan indirdiğiniz zip dosyasından çıkarttığınız .hpm uzantılı dosyayı gösterebilirsiniz.

Ardından Start Update butonu ile işlemi başlatabilirsiniz.

Eğer işlemi gerçekleştirildiğinizde sunucu kapalı durumdaysa update’in başarılı olduğuna dair bir uyarı alacaksınız ve update’in etkinleşmesi için sunucuyu başlatmanız gerekir.

Fakat update işlemi gerçekleşirken sunucu açık durumda ise aşağıdaki gibi sunucuyu restart etmeniz gereken bir uyarı karşınıza çıkar.

Power menüsünden önce Power off sonra Power on yaparak update işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Sunucuyu yeniden açtıktan 5-10 dakika sonra yeni firmware versiyonunun etkin olduğunu görebilirsiniz.

Yorumda bulunun

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s