BOSS (BOOT OPTIMIZED STORAGE SOLUTION) NEDİR?

BOSS (BOOT OPTIMIZED STORAGE SOLUTION) NEDİR?

BOSS yani Boot Optimized Storage Solution, Dell PowerEdge sunucularda işletim sistemi kurulumu için kullanılan hardware RAID destekli bir PCI karttır. Genellikle SDN veya Hyperconverged çözümlerin konumlandırıldığı yapılarda tercih edilir. Çünkü bu yapılarda yazılım tabanlı bir depolama alanı oluşturulduğu için OS RAID yapısını Data Disk RAID yapısından fiziksel olarak ayırmak daha güvenli ve verimli bir kullanım sunar. BOSS, PCI slot kullandığı için bu konuda büyük avantaj sağlıyor.

Kartın M.2 SATA ve IDSDM olarak iki formu bulunmakta. Sadece hardware RAID 1 destekler fakat diskler RAID yapmadan da kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken bir nokta da şu: iki M.2 disk kullanacaksanız sunucuda ikinci işlemciniz olmalı.

BOSS, M.2 olarak 120GB ve 240GB SD kart olaraksa 32GB ve 64GB kapasite desteklemekte.

Windows Server 2012 R2, 2016 and 2019, Linux Red Hat Enterprise Linux 6.9-8.0, SUSE Linux Enterprise Server version 12 SP3, 15, 15SP1, Ubuntu 16.04 and 18.04, and VMware ESXi 6.0 Update 3-6.7  işletim sistemlerini desteklemekte fakat IDSDM kartlar kapasite açısından daha çok ESX kurulumlarına uygun durumda.

RAID yapılandırması UEFI BIOS arayüzünden ve Dell EMC Open Manage ile yapabilirsiniz.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply