Categories
Azure Cloud

Azure Powershell entegrasyonu

Azure kaynaklarınızın dağıtımı ve yönetimini gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz pratik araçlardan biri de Azure Powershell Module’dür.  Bu yöntemle herhangi bir browser veya portal ara yüzüne ihtiyaç duymadan Windows Powershell üzerinde Azure hesabınıza oturum açarak kaynaklarınızın yönetimini gerçekleştirebilirsiniz. 

Powershell 6.0 baz alınacak olursa desteklenen minimum Windows Powershell versiyonu 5.0 olmalıdır. $PSVersionTable.PSVersion komutu ile mevcut Powershell versiyonunuzu öğrenebilirsiniz.

Eğer desteklenen bir sürüme sahipseniz kurulum için yetkili bir hesap ile aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz.

Install-Module -Name Az -AllowClobber 

Halihazırda kurulu bir versiyon var ve güncel versiyonu yüklemek istiyorsanız komut sonuna “-Force” ibaresini ekleyerek kurulum gerçekleştirebilirsiniz. PowerShell galerisi başlangıçta PowerShellGet için güvenilir bir depo değildir. Bu nedenle PSGallery’yi ilk kez kullanıyorsanız bir “untrusted repository” uyarısı alırsınız. “Y” yanıtı ile işleme devam edebilirsiniz.

Kurulum tamamlandığında Get-InstalledModule -Name Az -AllVersions komutu ile kurulu olan Azure Powershell modüle versiyonunu kontrol edebilirsiniz.

Şimdi Connect-AzAccount komutunu kullanarak Azure hesabımız ile oturum açabiliriz.

Ekrana gelen pencereye oturum bilgilerinizi girdikten sonra bağlantı sağladığınız Subscription bilgilerinizi görebilirsiniz.

Aşağıda da görebileceğiniz üzere bir sanal makinanın güncel durumunu powershell üzerinden kontrol edebiliyoruz.

Yorumda bulunun

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s