Categories
Azure Cloud

MICROSOFT’UN YENI SUPER BİLGİSAYARI

Microsoft Build 2020, 100.000’den fazla kişinin katılımı ile 20-21-22 Mayıs tarihlerinde online olarak gerçekleştirildi.

Katılımcılar 7/24 devam eden bir ana akış etrafında farklı ürün ve konu başlıklarına yönelik online eğitim ile soru cevap aktivitelerine de katılabildiler.

Microsoft, öğrenmek isteyen herkese adeta 3 günlük bir açık büfe sundu. Bu açık büfede eğitimlerin yanı sıra yarışma ve online eğitim materyalleri de yer aldı. Bireysel ödüllerin yanı sıra takım olarak başarının çeşitli vakıflara bağış olarak yansıyacağı bir yarışma olan “Build Cloud Skills Challenge” ise en fazla katılım sağlanan etkinliklerden biri oldu.

Microsoft, var olan ürün ailesinin yanı sıra yeni ürün ve servislerini de ilk defa bu etkinlik esnasında duyurdu.

Bunlardan en ilgi çekici olanı ise Microsoft’un Open AI ile birlikte geliştirdiği ve ilk defa bulut teknolojisinin gücünü kullanan yeni süper bilgisayarı. Azure’da barındırılan bu uygulama, hızlı dağıtım, sürdürülebilir veri merkezleri ve Azure hizmetlerine erişim de dahil olmak üzere tüm bulut altyapı özelliklerinden yararlanıyor. Şirtekin CTO’su Kevin Scott’a göre bu bilgisayar dünyanın en güçlü 5 bilgisayarından biri. Scott, tüm Azure altyapısından faydalandıkları için 6 ay gibi kısa bir sürede bu bilgisayarın ortaya çıktığını, yeni süper bilgisayarın dil, görme ve konuşma teknolojilerinde kullanılacağını belirtti.

Scott ayrıca bu süperbilgisayarı şöyle anlatıyor:
“Dil işlerken aynı anda 100 işlemi birden gerçekleştirmek gibi. Bu mantıksal alanların kombinasyonunu görmeye başladığınızda şu anda hayal bile edemediğiniz uygulamalara sahip olacaksınız.”

Yeni süper bilgisayar tek bir sistem olmakla birlikte GPU server başına 285.000’den fazla CPU çekirdeği, 10.000 GPU ve 400 Gbps network bağlantısına sahip.

Yorumda bulunun

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s