VSPHERE REPLICATION ALARMLARI NASIL YAPILANDIRILIR?

VSPHERE REPLICATION ALARMLARI NASIL YAPILANDIRILIR?

Konuya başlamadan önce örnek yapımızda Vsphere Replication 8.4 ve Vcenter 6.7 u3 bulunduğunu belirtelim.


Vsphere Replication üzerinde direkt olarak hataları/uyarıları mail olarak göndertebileceğiniz bir arayüz bulunmamakta. Fakat Vcenter üzerine attığı olay loglarını Vcenter aracılığı ile mail olarak alabilirsiniz.


Ayrıca VR arayüzünden syslog aracılığı ile bir log toplayıcı yazılıma entegrasyon yapabilirsiniz. Akabinde bu logları, topladığınız yazılım üzerinden tetikleyiciler ile mail olarak göndertebilirsiniz. Eğer ortamınızda Graylog vb. gibi bir log toplayıcı varsa logları ve bunlara bağlı mail bilgilendirmelerini tek kaynaktan yapmak adına bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Aksi taktirde Vcenter üzerinden bildirimleri almak çok daha pratik olacaktır.

Replikasyonlara dair sürekli bildirim almak duyarsızlığa neden olabilir. Bu nedenle sadece önemli uyarı ve hataları bize bildirmesi yeterli olacaktır. Hakkında mail üzerinden bildirim almak istediğiniz olay loglarına dair Vcenter üzerinde yeni alarmlar tanımlamanız gerekiyor. Bunun için;
Vcenter’da Host and Cluster seçeneğine tıkladıktan sonra Vcenter’ı seçin. Ardından sırayla Configure -> Alarm Definitions menülerine girin ve yeni bir alarm tanımlamak için ADD butonuna tıklayın.

Açılan pencerede oluşturacağımız alarma isim veriyoruz ve bu alarmın hangi objelere yönelik olduğunu belirtiyoruz.

Vsphere Replication ile ilgili tüm olay loglarına bu linkten ulaşabilirsiniz. Buradaki olayları ve obje tiplerini referans alarak alarmlar oluşturabilirsiniz.

Alarm tanımlamanın 2. Adımında ise tetikleyici argümanı ve ardından alınacak aksiyonları belirtiyoruz. Aşağıda görebileceğiniz üzere tanımladığımız bu kural sonucu Vcenter, RPO Violation uyarısı veren sanal makina olduğu taktirde mail@tayfuntech.com adresine mail atacak. Ayrıca “Trigger the alarm and” kısmında Show as Warning‘i işaretlediğimiz için Vcenter arayüzünde de ilgili sanal makinada bir uyarı çıkacaktır.

Daha fazla argüman veya aksiyon dahil etmek istemediğim için bu alarmın kalan adımlarını varsayılan şekilde next ile geçiyorum. Oluşturulan alarmın özetini aşağıda daha net görebilirsiniz.

Tabi bu alarmların size mail olarak ulaşması için Vcenter SMTP ayarlarının yapılandırılması gerekiyor. Aşağıdaki yazıya göz atarak bu adımı tamamlayabilirsiniz.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply