PST dosyalarını toplu bir şekilde Office 365’e import etme yöntemi

PST dosyalarını toplu bir şekilde Office 365’e import etme yöntemi

Migration’ların en baş ağrıtıcı kısmı eski emaillerin yeni posta kutularına taşınmasıdır. Bu noktada bazı otomatik migration senaryoları konumlandırılabilir. Fakat migration desteklenmeyen durumlarda yedek aldığımız pst dosyalarını import etme süreci, kullanıcı sayısı ve posta kutusu boyutunun yüksek olduğu kurumlarda ciddi bir iş yükü yaratıyor. Bu iş yükünü biraz hafifletmek için Microsoft 365 Network Upload yöntemini kullanmanızı tavsiye ederim. Bu blog yazısında Network Upload yöntemiyle bu süreci basitleştirecek ve verimliliği artıracak adımları adım adım inceleyeceğiz. Hazırsanız, başlayalım!

Öncelikle https://compliance.microsoft.com/ adresinden Uyumluluk menüsüne giriş yapın. Sonrasında Veri Yaşam Döngüsü Yönetimi>>Microsoft 365 menülerini takip edin. Burada İçeri Aktar seçeneğini kullanın.

Yeni İçeri aktarma işi oluşturup bir isim vererek devam edin.

İçeri aktarma için Verileri yükleme seçeneğini kullanın.

Bu bölümde Microsoft’un bize PST dosyalarını yüklemek için verdiği Azure Blob storage için bir erişim URL’I oluşturacağız. Oluşturulan bu URL’I kopyalayıp not alın. Ardından Download Azure AZCopy linkine tıklayıp Azcopy programını bilgisayarınıza indirin.

Uygun Azcopy versiyonunu bilgisayara indirdikten sonra programın bulunduğu directory’e giderek komut satırını çalıştırın.

Bilgisayarımda sakladığım PST dosyalarını Azure Storage Account’a yüklemek için komut satırında aşağıdaki komutu çalıştıracağım. Azcopy.exe komutu ardından önce bilgisayardaki pst dosyalarının bulunduğu lokasyonu ardından da Azure Storage Account için oluşturduğumuz SAS key’I kullanıyorum.

azcopy.exe copy "\\FILESERVER1\PSTs" "https://3c3e5952a2764023ad14984.blob.core.windows.net/ingestiondata?sv=2012-02-12&se=9999-12-31T23%3A59%3A59Z&sr=c&si=IngestionSasForAzCopy201601121920498117&sig=Vt5S4hVzlzMcBkuH8bH711atBffdrOS72TlV1mNdORg%3D" --recursive

Pst dosyalarını yükleme işlemi bittikten sonra dosyaların yüklendiğini ve tam olarak konumunu control etmek için Azure Storage Explorer uygulamasını indiriyorum. Bu kısım aslında opsiyonal bir adım. Dilerseniz direct bir sonraki adıma da geçebilirsiniz.

İndirip kurduğum Azure Storage Explorer uygulamasında sırasıyla Connect to Azure Resources>>Blob Container or directory seçenelerini takip ediyorum.

Ardından Shared Access Signature seçeneğini seçip SAS URL’I yapıştırarak bağlantı sağlıyorum.

Aşağıda gördüğünüz gibi Azure Blob Storage’a yüklediğim PST dosyası ve lokasyonunu teyit edebiliyorum.

Bir sonraki adım ise import etmek istediğimiz pst dosyaları ve hedef posta kutularını belirteceğimiz bir map dosyası oluşturmak. Örnek bir map dosyasını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Ardından FilePAth kısmına dosya lokasyonunu, Name kısmına pst dosyasının ismini ve Mailbox kısmına hedef posta adresini yazmanız yeterlidir. Burada en çok dikkat edilmesi gereken yer TargetRootFolder bölümü.

Eğer bu bölümü boş bırakırsanız posta kutusunun içerisinde “imported” adında bir klasör oluşturulur ve içeri aktarılan öğeler bu klasör altında gönderilir. Fakat bunun yerine emailer direct olarak varsayılan klasörlerin içerisine aktarılsın istiyorsanız, bu bölüme “/” işareti koymanız yeterli olacaktır. Örn: Pst dosyasında gelen kutusu altında yer alan emailer hedef posta kutusundaki gelen kutusu içerisine aktarılacaktır

Map dosyasını tamamladıktan sonra kaydedin Uyumluluk paneline dönün. Burada Import işinin içerisindeki 4. Adımda yer alan bölümleri onaylayıp devam edin.

Hazırladığımız map dosyasını yükleyip Validate butonunu kullanarak doğrulama adımını tamamlayalım ve İçeri aktarma işini oluşturalım.

Ardından kısa bir Analiz sonrası bu sayfada “Import to Office 365” seçeneğinin aktif olduğunu göreceksiniz. Bu seçeneği kullanarak içeri aktarma işlemine başlayabiliriz.

Eğer içeri aktaracağınız dosyalar için bir filtreleme kullanmak istiyorsanız bu menüde düzenleme yapabilirsiniz .Fakat ben tüm posta kutusunu aktaracağım için ikinci seçenek ile devam ediyorum.

Artık geriye sadece başlattığımız işi takip etmek kalıyor. Emailler boyuya ve öğe sayısına göre değişmekle birlikte hızlı bir şekilde hedef posta kutusuna import edilecektir.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply