Ada’dan selamlar

Merhaba,

Bu yaz başında Londra’ya taşındığım için Istanbul’daki son ve Londra’daki ilk aylar epey yoğun geçti. Bu süreçte farklı tecrübeler ve heyecanlar yaşadım fakat böyle geçiş süreçlerinin kötü yanı da iyi alışkanlıklara ara vermek zorunda kalmak sanırım.

Düzenli spor yaparken salona gitmediğinizde nasıl kendinize ihanet ediyormuş gibi hissediyorsanız blog yazmamak da tam olarak böyle bir hissiyat. Bir an önce blog yazmaya geri dönmek istediğim için soft bir yazı ile dönelim istedim. Futbolcuların dümenden salonda çalışması misali.

Yerleşme işleri ufaktan sona erdiği için form tutmak adına biraz tempo da yapmak gerekiyor tabi. Eğer bir aksilik olmazsa önümüzdeki aylarda IT sektörü ile ilgili bir podcast, M365 için bir udemy eğitimi ve youtube kanalına gerek teknik gerekse soft içerikler eklemek gibi planlarım var. Şimdilik bunları duyurup kendimi baskı altına almak da yeterli. 🙂

Aslında sektörle ilgili de o kadar çok şey birikti ki konuşmak istediğim, bu podcast işini sırf bunun için yapmak istiyorum. Yazılı olarak da denediğim oldu ( bkz. ) ama konuşmanın yerini tutmuyor. Tamam teknik bilgi paylaşımı, eğitim, mentörlük. Bunlar sektörde birbirimiz için yaptığımız inanılmaz verimli işler. Ama artık topluluk o kadar büyüdü ki kendi sinir olacak tiplerimizi, iconlarımızı veya rezaletlerimizi üretir hale geldik. Örneğin twitter’da yazılımcı kavgaları ile başlayan inanılmaz bir boş muhabbetcilik türedi. Sanırım ilk buradan başlamalıyız ve bitirebilir miyiz bilmiyorum. İyi yönden bakarsak artık sohbet edeceğimiz veya sohbetimizi anlayacak geçmişe göre çok büyük bir Türk IT topluluğu var.

Ne mutlu ki, dünyanın bir çok yerinde işini çok başarılı bir şekilde yapıp aynı zamanda geriden gelenlere mentörlük yapmak için inanılmaz bir vakit ve efor harcayan insanlar bu topluluğa öncülük ediyor. Onların da sık sık adını anmak ve hakkını teslim etmek gerekli. Haddim değil ama önce kendi aramızda konuşarak bunlara başlamak hem bize hem dinleyenlere iyi gelebilir.

Neyse, umarım önümüzdeki bir kaç ayda burada yazdıklarımın yarısını ortaya koyabilirim.

Şimdilik cheers!

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply