“Programı yönetici olarak çalıştır” deyince “ben zaten yöneticiyim” diyen insan

“Programı yönetici olarak çalıştır” deyince “ben zaten yöneticiyim” diyen insan

Yönetici olduğunu her daim söylemekten kendini alamayan bununla övünen ama düştüğü durumun farkında olmayan insandır. Nasıl bir hayal gücü vardır ki program çalıştırırken şirketteki pozisyonunun bunun üzerinde bir etkisi olacağını düşünür? Bir de böyle absürt bir durumu nasıl sorgulamadan anında çok normal bir şey gibi kabul edebilirsin?

Aslında bunu söylemenin “Lütfen programı serbest meslek erbabı gibi çalıştırın.” demekten farkı yok. Böyle söyleyince ne kadar garip oluyorsa yönetici olarak çalıştırmanın da o kadar garip olması gerekmiyor mu?

Yani sen bir programı nasıl muhasebe yönetici olarak açabilirsin ki? Program bunu nereden bilecek? Bilse program için bu ne anlam ifade edecek? Mesela servisler “Hadi beyler açılın açılın yönetici geldi” deyip çeki düzen mi verecek kendine? 

Bu gibi durumlarda insanların bir anlık gaflet ile ağızlarını kapatmadan egolarını öksürdüklerini düşünüyorum. Böyle de olabilir, dalgınlık da olabilir. Belki ukalalıktan bile olabilir. Kesin olan, üzerine düşündükçe daha komik olmaya başlaması.

Belki de kişi o an kendini fazla teslim etmiş olabilir. Sonuçta biri ona talimatlar veriyor o da uygulamaya çalışıyor. Sağa tıkla, ileriye tıkla, şimdi çift tıkla…Bir anda yönetici olarak çalıştır diye bir talimat geliyor. Sen de diyorsun ki “Ulan bu çocuk galiba bizi maraba sandı. Dur şunu bi’ bozayım.”

Bu konunun bir de IT çalışanları arasında bir anlamı vardır ki o da tadından yenmez. Şimdi IT’ci bilgisayarında lokal admin veya domain admin olarak oturum açmıştır. Yani yönetici olarak 😊 Ona yardımcı olan bir diğer IT’ci de dakikalardır uğraştıkları yazılımı bir de “Yönetici olarak” çalıştırmasını ister. Sen misin bunu diyen. Bizim IT’ci kızar. “Ne alakası var ben zaten yönetici hesabıyla oturum açtım” der. Yandaki IT’ci kurnazdır, böyle acemi çıkışlara pabuç bırakmaz. Zamanında böyle çıkışların çok golünü yemiştir. Sabırla bekler. Bilir ki çaylak çoktan ağına düşmüştür.

Birkaç nafile hamlede daha bulunmasına izin verir ve onu sessizce izler. Bu sırada bizim çaylak bildiği her şeyi denemektedir. İşte bilgisayarı kapat-aç, programı kaldır yeniden kur, önbelleği temizle… Hatta masaüstüne sağ tıklayıp yenile yaparak da son kurşununu sıkar.

Artık zaman gelmiştir. Kurnaz IT’ci ekranı işaret ederek “Şunu bi yönetici olarak çalıştır yav” der. Bizim çaylak, önce dirense de “Ya oğlum sen bi çalıştır ya” ısrarına dayanamaz. Programa sağ tıklar ve “Yönetici olarak çalıştır” seçeneği ile programı açar.

O da nesi? Program açılmıştır. Çatır çatır çalışıyordur. Dakikalarca süren o saçma problemler bir anda ortadan kalkmıştır. Bu gibi örnekler bana zamanla şunu öğretti; Ne derler bilirsin adamım yönetici olarak çalıştırman istendiyse yönetici olarak çalıştırmalısın.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply