“BİR BİLİŞİM UZMANI OLARAK” diye söze başlayan insan

“BİR BİLİŞİM UZMANI OLARAK” diye söze başlayan insan

Er kişinin ortamını bulunca destekli sallamak adına sarfettiği girizgah cümlesidir. Sallanacak konuyla ilgili nispeten daha az bilgili kişilerin yanında kullanıldığında er kişi nefis verim alır bu cümleden. Aynı cümle, sektörden bir başkası ile konuşurken “Bir çok firmaya da destek veriyorum zaten” diye evrilir. Buradaysa alt metin, “biz de boş değiliz hani” mesajı vermektedir.

Bu adamın çok yakın akrabası da “işim gereği çok seyahat ediyorum” diye söze başlayan insandır. Bunu da anlamak için çok çaba gösterdim ama başka hiç bir insan grubunun nedenini ekleyerek çok seyahat ettiğini belirttiğini görmedim. Örneğin kimse “hobim gereği çok seyahat ederim” demiyor. Bu “işim gereği”nin arkasında yatan belirtme ihtiyacını başka bir yerde bulamayınca peşini bıraktım.

Aslında ikisinin de gayesi benzerdir. Bir şey hakkında atıp tutmadan önce kendime bir destek bulayım ki destekli olsundur.

Bizim sektöre baktığınızda bir çok danışman/uzman, kendisine gelen soruya daha göz atmadan üretici firmalara destek talebi oluşturup işi paslıyor. Yapılan şey aslında destek taşeronluğundan başka bir şey değil. Ha bu da bir iş modelidir saygı duyarım ama birbirimizi kandırmaya da gerek yok. Problem çözmeye gelince topu bir başkasına fırlatan bu arkadaşlar, sıra ortamlarda yorum yapmaya gelince tsubasa gibi tam saha çalım atıyorlar.

Şimdi yanlış kişiler üzerine alınmasın diye kastettiğim insan türünü bir kaç örnekle pekiştirelim.

Aşağıdaki ifade bunun için harika bir örnek. Elektrik kesintisinin her türlü amaca hizmet edebileceği gibi kaotik bir teoriyi ortaya atmak için sanırım bilişim sektöründe yıllanmak gerekmiyor. Yani bu alelade birinin ortaya atabileceği bir savdır diye düşünüyorum.

Bunun manasızlığını pekiştirmek için şöyle bir örnek yapalım:

“Bir doğum kontrol uzmanı olarak, elektrik kesintisinin her türlü amaca hizmet edebileceğini hatırlatmak isterim.

Yani ben bu iki cümle arasında anlam /etki bakımından hiç bir fark görmüyorum. Hatta bunu bir doğum kontrol uzmanından duymak bünyemde bir “Lan?” etkisi bile yaratabilir.

Bir diğer arkadaşımız uyurken interneti kapattığını belirtiyor ki muhtemelen internet bağlantısı kapatmaktan bahsediyor.

Aslında çok önemli ve üzerine makaleler yazılmış bir konu ama bilişim uzmanımız bunu bilgi güvenliği açısından önerdiğini belirttiğinde tüm karizması 0’lar ve 1’ler halinde ortamı terk ediyor. Yani insan bir bilişim insanından telefonların SAR değerinden vs bahsetmesini beklerken uyuyan insana uykuda bilgi güvenliği farkındalığı yaratması bir anda ters köşe yapıyor.

Sıradaki örneğimiz İşi gereği çok seyahat eden bir arkadaşımızdan geliyor.

Eğer şu an koltuğunuzda oturup hava alanlarının pahalı olduğu bilgisine bedavadan erişiyorsanız bu arkadaş işi gereği çok seyahat ettiği içindir. Şimdi kendinize şunu sorun: Bu bilgiyi öylece bedavadan edinmek biraz da kul hakkına girmez mi?

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply