EXCHANGE ONLINE BAĞLAYICI (CONNECTOR) NEDİR?

EXCHANGE ONLINE BAĞLAYICI (CONNECTOR) NEDİR?

Bağlayıcılar, Exchange Online üzerindeki mail akışınızı özelleştirmenize olanak sağlayan öğelerdir. Normalde Exchange Online ile mail alışverişi yapmak için böyle bir öğeye ihtiyacınız yoktur fakat on-prem bir mail sunucusunuz varsa, SMTP relay yapılandırması veya Mail Gateway entegrasyonu gerçekleştirecekseniz bağlayıcılar ile mail akışınızı yönlendirebilirsiniz. Daha detaylı örneklendirecek olursak bağlayıcılar aşağıdaki durumlarda kullanılabilir

  • On-prem mail sunucunuz ile Exchange Online yapınız arasındaki mail akışını sağlar
  • Yazılımlar veya printer gibi cihazlara özel posta kutusu oluşturmak yerine farklı adreslerle mail attırmak için SMTP relay yapmanıza olanak sağlar. En sık örneği onprem yapınızda konumlandıracağınız bir IIS SMTP sunucusunu bağlayıcılar aracılığıyla Office 365 ortamınıza bağlayarak mail gönderimi sağlamaktır.
  • Mail akışınızın güvenliğini 3rd party bir yazılıma teslim etmek isteyebilirsiniz. Bu uygulamalar partner uygulamalar olarak da adlandırılır. Bu durumda bağlayıcılar üzerinden partner uygulamanın bilgilerini girip maillerinizin teslim edilmeden önce veya gönderilmeden önce bu uygulamanın kontrolünden geçmesini sağlayabilirsiniz.

Bu sayede on-prem yapınız veya partner uygulamalarınız ile yapacağınız yüksek sayıdaki harici mail alışverişinin de önüne geçmiş olursunuz.

Aşağıdaki örnekte görebileceğiniz üzere bağlayıcılar sayesinde on-prem yapınız ile Office 365 yapınız arasındaki mail alışverişi güvenli bir şekilde sağlanırken on-prem yapıda bulunan bir posta kutusundan gönderdiğiniz mail Exchange Online yani Office 365 ortamınızdan dış alıcılara ulaştırılmaktadır.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply