Categories
MICROSOFT 365

SİLİNEN KULLANICILARIN ONEDRIVE SİTELERİNİ SAKLAMA VEYA KURTARMA

Geçtiğimiz günlerde işten ayrılan bir Microsoft 365 kullanıcısının email ve Onedrive dosyalarını nasıl erişilebilir kılabileceğimize dair bir video yayınlamıştım.  Fakat geçtiğimiz günlerde karşılaştığımız bir case’de müşterimiz, 30 günden daha uzun süre önce sildiği kullanıcısının OneDrive dosyalarına erişmek istedi. Yazının geri kalanında bu durumda ne yapmamız gerektiğinden bahsedeceğim.

Öncelikle Silmek istediğiniz kullanıcının OneDrive dosyalarını nasıl daha uzun süre saklayabiliriz buna değinelim. Silinen kullanıcıların OneDrive saklama politikasını SharePoint Admin Center>>Settings>>Set the default OneDrive retention for deleted usersmenülerini takip ederek değiştirebilirsiniz. Bu değer varsayılan olarak 30 gündür ve 3650 güne kadar uzatabilirsiniz.

Bu sayede yönetici tarafından veya dirsync problem nedeniyle silinen kullanıcıyı kurtarmakta geç bile kalsanız OneDrive sitesi erişilebilir durumda kalacaktır.

Aşağıdaki örnekte Nick Bellingham adlı kullanıcının önce OneDrive site URL’ini not alıp sonra da kullanıcıyı siliyorum.

Gördüğünüz gibi daha önce not aldığım OneDrive Site URL’i tarayıcıya yapıştırdığımda hala Nick Bellingham’ın OneDrive sitesine erişebiliyorum. Yukarıdaki politikayı 3650 gün olarak belirlediğimiz için önümüzdeki 10 yıl boyunca Nick’in OneDrive’ı bizimle olacaktır. Not: Belirlediğiniz bu yeni saklama politikası, daha önce silinen kullanıcılar için geçerli değildir. Yalnızca politikayı güncelledikten sonraki silinmeler için geçerli olacaktır.

Peki, bu adımlardan haberiniz yoktu ve saklama politikanız varsayılan olan 30 güne ayarlanmıştı. Siz de silinen bir kullanıcınızın OneDrive sitesine ihtiyacınız olduğunu 30 günden daha uzun bir süre sonra fark ettiniz. Bu durumda da erişilebilir durumda olmayan OneDrive sitesini 93 gün içerisinde Powershell yardımı ile kurtarabiliyoruz.

Bunun için önce Powershell üzerinde SharePoint Management Shell modülünü kurmamız gerekmekte. Yönetici olarak çalıştırdığınız Powershell üzerinde aşağıdaki komutu çalıştırarak modül kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Install-Module -Name Microsoft.Online.SharePoint.PowerShell

Kurulumun ardından aşağıdaki komutu çalıştırarak Global Admin veya SharePoint admin rolüne sahip bir hesap ile oturum açmanız gerekmektedir.

Komutun sonundaki URL’i SharePoint Admin Center’a girdikten sonra tarayıcınızın adres çubuğundan kopyalayarak edinebilirsiniz.

Connect-SPOService -Url https://tayfntek-admin.sharepoint.com/

Bağlantı sağladıktan sonra eğer silinen kullanıcının OneDrive URL’ini biliyorsanız kurtarma işlemi için aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz.

Restore-SPODeletedSite -Identity <Kullanıcının OneDrive Site URL’i>

Fakat URL hakkında bir ipucu yoksa aşağıdaki komutu kullanarak tüm silinen OneDrive Site URL’lerini listeleyebilirsiniz.

Get-SPODeletedSite -IncludeOnlyPersonalSite | FT url

Ben, Hector Bellerin adlı kullanıcının OneDrive Sitesini kurtaracağım için az önce paylaştığım komutu bu kullanıcının URL’i ile çalıştırıyorum.

Restore-SPODeletedSite -Identity https://tayfntek-my.sharepoint.com/personal/hector_bellerin_tayfuntek_com

İşlem tamamlandıktan birkaç dakika sonra tarayıcıdan kurtardığınız OneDrive site URL’ine erişmeyi deneyebilirsiniz. Bunun için admin hesabı veya daha önce izin tanımlanmış bir hesap kullanmanız daha doğru olacaktır.

Eğer kurtardığınız OneDrive Sitesine erişmeye çalıştığınızda erişim hatası alıyorsanız aşağıdaki komutu kullanarak kendinize site sahibi seviyesinde yetki verebilirsiniz.

Set-SPOUser -Site <OneDriveSiteURL> -IsSiteCollectionAdmin $true -LoginName <izin verilecek kullanıcı e-posta adresi>

Kaynak:

https://learn.microsoft.com/en-US/sharepoint/set-retention?WT.mc_id=365AdminCSH_spo

https://learn.microsoft.com/en-us/powershell/sharepoint/sharepoint-online/connect-sharepoint-online

https://learn.microsoft.com/en-us/sharepoint/restore-deleted-onedrive

Yorumda bulunun

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s