Jabra Evolve 75 kullanım notları

Jabra Evolve 75 kullanım notları

Selamlar,

yaklaşık 6 aydır kullandığım ANC özelliğine sahip Jabra Evolve 75 ile ilgili deneyimlerimi paylaşmak istedim. Bu tarz ürünleri satın almadan önce denemek pek mümkün olmadığı için başkasını deneyimleri daha kıymetli ve yol gösterici olabiliyor. Sanıyorum bu yazı da ürün hakkında bilgi almak isteyenler için hızlı bir önizleme olacaktır.

Gününün büyük bir kısmını müşteriler ile görüşerek geçiren biri olarak ortam gürültüsünden ve arka plan seslerinden kurtulmanın yolunu arıyordum. Hem iletişimi daha sağlıklı kılmak hem de daha profesyonel bir görüşme sağlamak adına görüşmelerinizi ortamdan izole etmek oldukça önemli.

Temelde odamın kapısını kapatmak zaten bana izole bir ortam sağlıyor ve ben de bir süre bu şekilde idare ettim. Fakat bu kez remote çalışmanın avantajlarından ve esnekliklerinden yararlanamaz hale geldim. Tam anlamıyla Home office hatta “Room office” çalışıyordum. Neredeyse tüm günü, odama kapanıp görüşmeler yaparak geçiriyordum. Bu da bir süre sonra ev hapsinden farklı olmuyor.

Tabi bu rahatsızlığı fark eder farketmez ANC özelikli bir kulaklık almayı düşündüm fakat incelemeler ve teknik açıklamalar, cihazların bu konudaki yeteneğini çok iyi ortaya koymuyordu. Aslında bir süre araştırdıktan sonra amacınızdan sapıp farklı özellikler ve kıyaslamalar arasında boğuluyorsunuz. İşte böyle bir ikilem sonrası satın almayı ertelemiştim.

Fakat gel zaman git zaman bu odaya hapsolma konusu iyice canımı sıkmaya başlayınca çetin bir karşılaştırma ve inceleme süreci sonrası Jabra Evolve 75’te karar kıldım.

Ürünün muadili olarak Microsoft, Sennheiser vb üreticilerin ürünlerini inceledim fakat özellikle şu inceleme videosunda görebileceğiniz üzere ortam gürültüsünü azaltma konusunda Jabra Evolve 75 oldukça tatmin ediciydi.

Buna ek olarak modelin görünüşü ve sahip olduğu bir kaç ince detay da seçim yapma konusunda etkili oldu.

Örneğin mikrofonu yukarıya doğru kaldırdığınızda otomatik olarak sessize alması bunlardan birisi.

Ayrıca kulaklık üzerinde bulunan bir mıknatıs yardımı ile mikrofonu sabitleyerek ortadan kaldırabiliyorsunuz. Bu da sadece müzik dinlemek istediğiniz zamanlarda daha şık ve konforlu bir kullanım sağlıyor.

Görüşmedeyken yanan kırmızı ledler sayesinde çevrenizdekiler tarafından görüşme yaptığınız anlaşılabilir.

Cihaz; aynı anda farklı cihazların bağlanması, konuşurken kendi sesinizi duyabilmek, ses patlamalarını önleme ve arama önceliklendirme gibi böyle bir kulaklıktan bekleyeceğiniz farklı özellikler de barındırmakta. Bu özelliklerden bazılarını da aşağıdaki gibi bir panelden yönetebiliyorsunuz.

Bu özelliklere tav olduktan sonra bir gece ansızın amazon’dan siparişi verdim. Ekim 2022’de 5000 TL gibi bir ücrete el sıkıştık amazon ile. Mart 2023 itibariyle de bu rakam çok farklı durumda değil. Umarım böyle devam eder 🙂

Bu arada kutu içeriği tam olarak aşağıdaki gibi.

Bir kaç gün içerisinde ürünü teslim alınca hemen Cafe, trafik, park vb. ortamlarda test aramaları yaptım. Sonuç gayet başarılıydı. Fakat burada beklentinizi doğru ayarlamanız adına bir detaya değineceğim.

Ürün Teams, Zoom gibi yazılımlar için optimize edilmiş sürümlere sahip. Örneğin benim kullandığım ürün Microsoft tarafından Teams ile tam uyumlu olduğuna dair sertifikaya sahip bir ürün. Bu sayede Teams görüşmelerinde, ürünün ANC özelliği çok yüksek bir başarıya sahip. Fakat farklı yazılımlar veya cep telefonu görüşmelerinde aynı performansı göstermiyor. Bunu daha çok cep telefonu görüşmeleri veya kayıt programlarında anlıyorum.

Bu nedenle satın alma yaparken model numarası ve ürün açıklamasındaki Teams optimized vb. ibarelerine dikkat edin. Buradan diğer Teams enabled (sertifikalı) ürünlere de göz atabilirsiniz.

Bu arada ürün sanırım 2 saat gibi bir sürede şarj oluyor ve 14 saat kullanım süresine sahip. Yoğun olarak kullanan biri olarak batarya konusunda hiç sorun yaşamadım. Ayrıca şarj etmeyi unuttuğunuz taktirde usb kablosunu kullanarak da görüşme yapabilirsiniz

Bu tarz kulak üstü ürünlerin uzun süre kullanımında baş veya kulakta ciddi rahatsızlıklar oluşabiliyor. Ben Jabra Evolve 75’te böyle bir sorun yaşamadım fakat 8-10 saat kullandığınızda tabi bir ağır gelmiyor değil. Tıpkı gözlüğün bir süre sonra çok ağır gelmesi gibi.

Son olarak müzik konusuna değinmek gerekirse, bence normal bir dinleyici için gayet kabul edilebilir fakat yüksek kaliteli müziklerde çok da fark yansıttığını düşünmüyorum. Ayrıca kulaküstü ürün yapısı gereği de yüksek seste müzik dinlediğinizde aynı odadaki bir başkası tarafından rahatlıkla duyulabilir.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply