Kullanıcının Teams durumu neden odaklanıyor olarak görünüyor?

Kullanıcının Teams durumu neden odaklanıyor olarak görünüyor?

Son günlerde, Teams kullanıcılarının durumlarında “Focusing” yani “Odaklanıyor” ibaresi olduğunu ve Teams dahil olmak üzere office uygulamalarından herhangi bir bildirim almadıklarını belirten şikayetler aldık.

Aslında söylenenler dikkate alınınca rastgele bir problem olmayacak kadar tutarlı bir konu ortaya çıkıyor. Zaten Teams durumlarında kullanıcının seçebileceği focusing diye bir ibare yok. Dolayısıyla bu ibare ancak farklı bir servis tarafından tetiklenmiş oabilir. Odaklanma dediğimizde de aklımıza direkt olarak Viva geldiği için hemen Teams üzerinden Viva uygulamasına geçip Protect Time başlığını kontrol ettim.

Aşağıda görebileceğiniz gibi kullanıcı farkında olmadan günün belirli zaman aralıklarını odaklanma süreci olarak rezerve etmiş. Bu nedenle Viva insigts her gün bu saatte kullanıcının bildirimlerini sessize alıp ekip arkadaşlarına karşı odaklanıyor durumda görünmesini sağlıyor.

Bu durumu ortadan kaldırmanın iki yöntemi bulunmakta. Birincisi, kullanıcının Viva Insights ayarlarından rezerve edişmiş saat aralıklarını kaldırmak. Bunun için hazırladığım kısa videodaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

Diğer yandan aşağıdaki gif’te yer alan adımları takip ederek Viva insights özelliğini kullanıcı bazlı olarak tamamen kapatabilirsiniz.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply