Categories
MICROSOFT 365 SHAREPOINT

SHAREPOINT ONLINE | BU SİTEYE ULAŞILAMIYOR – 404 NOT FOUND

Erişim izniniz olan bir SharePoint sitesine erişirken 404 NOT FOUND veya Bu siteye ulaşılamıyor hatası alıyorsanız muhtemelen sitenizin karşılama sayfasını silinmiştir.

Aslında, bu site üzerinde erişim yetkim olduğunu biliyorum. Hatta daha önce benimle paylaşılan linkler aracılığıyla bu site içerisindeki dokümanlara da erişebiliyorum. Fakat ne zaman sitenin direkt URL’ini kullanarak erişmeye çalışsam hata alıyorum.

Sorunu çözmek için sitenin silinen anasayfasını kurtarmamız ya da yeniden oluşturmamız gerekiyor. Önce kurtarmayı deneyelim.

Erişim sorunu yaşadığınız site URL’inin sonuna /_layouts/15/AdminRecycleBin.aspx uzantısını ekleyin. Bu, sizi sitenin geri dönüşüm kutusuna götürecektir. Eğer silinen anasayfa öğesi Home.aspx burada duruyorsa Restore seçeneği ile dosyayı kurtarın ve orijinal lokasyonuna gönderin. Bu işlem tamamlandığında site erişim sorununuz sona erecektir.

Fakat site anasayfa dosyası burada da yoksa?

O zaman site URL’inin sonuna /SitePages uzantısını ekleyerek site sayfalarının bulunduğu dizine gidip anasayfa dosyasını yeniden oluşturacaksınız. Aşağıda gördüğünüz gibi New>>Site Page diyerek yeni bir sayfa oluşturuyorum.

Oluşturduğunuz bu sayfayı düzenleyebilirsiniz fakat ben yalın bir halde bırakıp yalnızca Title kısmına AnaSayfa yazarak kaydediyorum.

Bir sonraki adımda, oluşturduğumuz AnaSayfa.aspx dosyasının yanındaki üç noktaya tıklayarak sayfamızı Make Homepage seçeneğini ile anasayfa ilan ediyoruz. Artık Site URL’ini kullanarak erişmek istediğimizde bizi bu anasayfa karşılayacak.

Umarım bu sorunla karşılaşanlar için faydalı bir blog yazısı olmuştur. Eğer bu konu ile ilgili bir sorunuz olursa yorum kısmından bana iletebilirsiniz.

Yorumda bulunun

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s