Categories
EXCHANGE ONLINE MICROSOFT 365

MAILBOX VARSAYILAN KLASÖRLERİNİN İSMİNİ NASIL DEĞİŞTİRİRİM?

Özellikle pst import gibi işlemlerin ardından mailbox hiyerarşisinde bozulmalar veya çakışmalar olabiliyor. Bu durumda mailbox içerisinde bulunan Gelen kutusu, Gönderilen Öğeler, Gereksiz E-Posta gibi varsayılan klasörlerin isimlerinde veya dilinde bir problem yaşanabiliyor. Öncelikle OWA üzerinden aşağıdaki adımları takip ederek mailbox dilini değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Bu esnada 4. adımda görebileceğiniz üzere “Rename default folders so their names match the specified language” seçeneğini işaretlerseniz klasörlerin dili de değişecektir.

Fakat bazı durumlarda bu işlem, mailbox dilini değiştirmesine rağmen çakışmalardan dolayı klasör isimlerini değiştiremiyor. Bu aşamada aşağıdaki Powershell komutunu Exchange Online Powershell ile çalıştırarak klasörlerin dilini değiştirebilirsiniz.

Set-MailboxRegionalConfiguration -Identity "tayfun tek" -Language tr-tr -LocalizeDefaultFolderName -DateFormat d.MM.yyyy

Bu komutu çalıştırırken dikkat etmeniz gereken dil için tr-tr yani türkiye türkçesi seçtiyseniz tarih formatını da buna uygun belirtmelisiniz veya tam tersi En-US için uygun olan tarih formatını.

Eğer mailbox klasörlerinin dili değil de isminde bir problem yaşıyorsanız MFCMAPI programı ile bu ismi düzenleyebilirsiniz.

Bu linkten MFCMAPI programını indirdikten sonra programı çalıştıralım.

Session menüsünden Logon’a tıklayın. Ardından ilgili Outlook profilini seçerek devam edin.

Mailbox’ın içerisinde girdiğinizde Top of Information Store, Bilgi Deposunun en üstü veya PR_ENTRYID gibi bir klasör göreceksiniz. Bunu genişlettiğinizde altında varsayılan görünür mailbox klasörlerine ulaşabilirsiniz. İsmini düzenlemek istediğiniz klasörün üzerinde tıklayarak istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.

Yorumda bulunun

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s