YANDEX’TEN MICROSOFT 365’E MAILBOX TAŞIMA

YANDEX’TEN MICROSOFT 365’E MAILBOX TAŞIMA

Bir çok küçük ölçekli firma kuruluş aşamasında bir BT altyapısına sahip olmadığı için mail hizmetini Yandex ya da benzeri ücretsiz platformlar üzerinden kullanmayı seçiyor.

Zamanla değişen BT ve iletişim ihtiyaçları, firmaları Microsoft 365 gibi daha konforlu ve yönetilebilirliği yüksek çözümlere yönlendiriyor.

Ancak bu geçiş esnasında kimse ardında mail bırakmak istemez 😊 Bu durumda kullanıcıların maillerini taşıyabilmesi otomatize ve manuel farklı yöntemler bulunmakta.

Bunlardan birisi de IMAP migration seçeneği.

Maillerinizi taşımak için gerçekleştirmeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

1- Eğer maillerinizi @tayfuntech.com gibi bir domain uzantısı ile kullanmak istiyorsanız bu domain’i Microsoft 365 üzerine kayıt etmeli ve gerekli DNS kayıtlarını sağlamalısınız.

Etki alanı ekleme konusunda aşağıdaki bağlantıdan faydalanabilirsiniz. Gerekli TXT ve DNS kayıtları domain adınızı barındırdığınız DNS sunucularına eklendikten sonra alan adınızı kullanarak kullanıcı oluşturabilirsiniz.

https://docs.microsoft.com/tr-tr/mem/intune/fundamentals/custom-domain-name-configure

2- Maillerin taşınacağı M365 üzerindeki hedef kullanıcıyı oluşturmalısınız.

admin.microsoft.com üzerinden M365 yönetim paneline giriş yaptıktan sonra Kullanıcılar>Etkin Kullanıcılar menüsünden Kullanıcı ekle butonu ile yeni kullanıcıyı daha önce eklediğimiz Etki alanı ile oluşturabilirsiniz. Oluşturduğumuz bu kullanıcıya mail servislerini kullanması için bir lisans atamayı unutmayın. Örn: Microsoft 365 Business Premium

3- Exchange Online üzerinde bir geçiş uç noktası oluşturmalısınız.

Bu adımda https://outlook.office365.com/ecp adresinden Exchange Online Yönetim paneline eriştikten sonra Alıcılar kısmında Geçiş menüsüne tıklayın.

Ardından önce 3 nokta işaretine sonra ise Geçiş uç noktaları seçeneğine tıklayın.

Oluşturacağımız Geçiş uç noktasına bir isim vererek gerekli bilgileri aşağıdaki gibi dolduralım. Burada dikkat etmeniz gereken aynı anda kaç posta kutusunun eşitleneceğini belirleyeceğiniz kutucuktur.

Bizim yapımızda bunu 30 olarak  belirledik.

4- Geçiş yapılacak kullanıcıların Excel’de bir listesini hazırlayıp bunu .csv dosyası şeklinde kaydetmelisiniz. Bu listede EmailAddress bölümüne M365 üzerindeki hedef kullanıcı yazılmalı. Username ve Password kısımlarına ise Yandex mail adresinin bilgileri girilmeli.

5- Son adımda ise yine Geçiş menüsünde + butonuna tıklayarak Exchange Online’a geçir seçeneğine giriş yapalım.

Açılan pencerede IMAP geçişi seçeneği ile devam edelim.

Bir sonraki adımda hazırlamış olduğumuz csv dosyasını gösteriyoruz.

Sonraki pencere oluşturduğumuz geçiş uç noktasını seçiyoruz.

Son olarak geçiş işlemine bir isim verdikten sonra Toplu işlemi otomatik olarak başlat seçeneğine tıklayarak işlemleri başlatıyoruz.

Geçiş menüsünde oluşturduğumuz işleme tıklayıp ekranın sağında Ayrıntıları göster butonuna basarsanız işlem detaylarına ulaşabilirsiniz. Aşağıda görebileceğiniz gibi Yandex mail ile M365 gelen kutularımız eşitlenmekte.

Eşitlenmenin tamamlanması mailbox boyutunuz ile orantılı şekilde zaman alacaktır. Fakat eşitleme işlemi başladıktan kısa süre sonra 365 tarafındaki mailbox içerisinde eşitlenen maillerinizi görüntüleyebilirsiniz.

4 Comments

  1. Osman

    Merhaba Tayfun Bey, makaleniz güzel olmuş elinize sağlık.
    Aklıma bir soru geldi, acaba bu taşımada hatalı item’ları görebiliyor muyuz?

  2. Zafer

    Başarılı bir anlatım olmuş yalnızca csv dosyasını oluştururken sizin anlattığınız gibi yaptığımda kabul etmedi microsoft tan baktığımda “mail,hedefmail,şifre” şeklinde tek satırda yazdığımda sorun düzeldi.
    Teşekkürler.

Leave a Reply