VSPHERE REPLICATION APPLIANCE NASIL UPDATE EDİLİR?

VSPHERE REPLICATION APPLIANCE NASIL UPDATE EDİLİR?

Merhaba, sizlere Vmware’in replikasyon çözümü olan Vsphere Replication’ın nasıl güncellendiğinden bahsedeceğim.

Bu yazıda Vsphere Replication versiyonunu 8.2’den 8.4’e yükselteceğiz. (8.2 ve 8.3’ten 8.4’e direkt geçiş yapabiliyoruz.) 8.4.x Update uyumlulukları ve gereksinimlerini buradan kontrol edebilirsiniz.

Vmware üzerinden indirdiğimiz 8.4 ISO dosyasını VR sanal sunucusunun erişebildiği bir datastore’a yükleyip sanal sunucuya datastore iso file olarak gösterebilirsiniz. Ya da network bağlantınız iyi durumdaysa benim yaptığım gibi client device üzerinden ISO’yu mount edebilirsiniz.


Sonrasında VR sunucusunun VAMI (:5480) arayüzüne giriş yapacağız. Burada Update menüsünden Settings’e giriyoruz. Use CDROM Updates seçiyoruz ve Save Settings diyerek yaptığımız değişikliği kaydediyoruz.

Status üzerinden Check Updates’e tıkladığımızda Available Updates başlığı altında yükselmek istediğimiz 8.4.0 versiyonun detaylarını görüyoruz.  Install Updates butonuna tıklayarak güncellemeyi başlatabiliriz.

Güncelleme tamamlanana kadar alttaki Installing Updates kutucuğu ekranda kalacaktır.

Güncelleme bittiğinde sunucu yeniden başlayacaktır. Vcenter üzerinden sanal makinaya console ile bağlanarak ekranda 8.4.0 versiyon bilgisini gördüğümüzde güncellemenin başarılı bir şekilde tamamlandığını anlayabiliriz.

8.4.x’e özgü olarak VAMI arayüzüne yeniden bağlanmayı denediğinizde root kullanıcısı ile login olamadığınızı göreceksiniz.


Sunucuya console ile bağlanıp eski root kullanıcısı ve parolası ile login olun. passwd admin komutunu çalıştırarak admin kullanıcısının parolasını yapılandırın. Admin kullanıcısı ve burada belirledğiniz parola ile VAMI arayüzüne login olabilirsiniz.

Oturum açtıktan sonra Summary menüsü altından Reconfigure butonuna tıklayın ve VR ile Vcenter bağlantısını tekrar yapılandırın.

Vcenter SSO kullanıcı adı ve parolasını giriyoruz. Sonraki adımlarda yine bizden istediği bilgileri doğruladıktan sonra Registering vSphere Replication işleminin tamamlanmasını bekliyoruz. İşlem tamamlandığında Site Recovery arayüzüne giriş yaparak replikasyonlarınızı kontrol edebilir ve yönetebilirsiniz.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply