Categories
Backup

BACKUP EXEC “NO WRITABLE DEVICE” HATASI NASIL ÇÖZÜLÜR?

Backup Exec sektörde en sık kullanılan yedekleme programlarından birisidir. Ben de en sık rastlanan hatalardan biri olan “No writable idle devices are available” hatasına kısaca değineceğim.

Eğer bu hatayı alıyorsanız bir şekilde storage’ınıza veri yazamıyorsunuz dolayısıyla backup job’larınız çalışmıyor demektir.

Öncelikle Storage menüsü altından cihazınızın online olup olmadığını kontrol edin.

Eğer Storage offline durumda ise “the disk offline” mesajı ile karşılaşırsınız. İlk olarak cihazın fiziksel kontrolünü sağlayın. Özellikle bazı NAS cihazlarında default olarak gelen aktivite algılamadığında uyku moduna geçme özelliği vardır. Cihaz bu moda girmiş ve erişilemez hale gelmiş olabilir. Ayrıca network bağlantılarınızı da kontrol edin ve cihazı online moda alın. Cihazı online duruma getirdiyseniz inventory seçeneğine tıklayın. Inventory, Storage cihazı okuyarak üzerindeki medyalara dair Backup Exec Database’indeki bilgileri günceller.

 Bu işlem çok uzun sürmeyecektir. Ardından Backup Exec Servislerini restart edin ve yedekleme işlemini tekrar başlatın.

Eğer hala aynı hatayı alıyorsanız storage üzerinde yazma yetkiniz olmadığı için olabilir. Eğer böyle bir sorun varsa cihazınızın simgesi üzerinde üstü çizili bir kalem ibaresi yer alıyordur.

İlgili storage cihaz üzerine çift tıkladıktan sonra Properties sekmesinde Limit Backup Exec to read-only operations seçeneği YES ise NO olarak değiştirin.

Çok farklı bir etken olmadığı sürece Storage sekmesi altında cihazınızı online ve yazmaya hazır halde görüntüleyebilirsiniz.

Umarım bu sorunla karşılaştığınızda çözüm sürenizi kısaltmak adına verimli bir kaynak olmuştur.

Yorumda bulunun

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s