Categories
Azure Cloud

Azure AZ-103 Sınavı hakkında bilinmesi gerekenler

Merhaba,

geçtiğimiz hafta Az-103 sınavını geçerek Azure Administrator Associate sertifikasına sahip oldum. Hazırlanma aşamamda sınavla ilgili yeterince yol gösterici türkçe içerik olmadığını farkettim. Bu yüzden hem nasıl hazırlandığımı hem de sınavın nasıl gerçekleştiğine dair tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.

Öncelikle şunu belirtmek isterim; kesinlikle internette bulunan dump soruları ezberleyerek geçebileceğiniz bir sınav değil. Azure portalını iyi şekilde kavrayıp bolca pratik yaparak geçebileceğiniz bir sınav.

AZURE PORTAL PRATİKLERİ
Büyük ölçekte bir firmanın IT sorumlusu olduğunuzu düşünün. Bu firmanın dünya üzerinde farklı lokasyonlarda tam donanımlı birer Datacenter’a sahip olduğunu da varsayalım. Şirketiniz bir gün çıkıp web server, application server gibi önemli unsurlarınızı azure üzerine taşımak, Active Directory Domain hizmetlerinizi ise hybrid kullanmak istediğini söylüyor. İşte sınav öncesi yapacağınız pratiklerde, karşınıza çıkacak dump sorularda ve nihayet sınavın kendisinde hep bu senaryo ve benzerlerini göreceksiniz. Malesef soruların bazıları çok uzun ve detaylara boğulmuş olarak karşımıza çıkıyor. Aslında cevap çok basit olmasına rağmen sorunun uzunluğu, göze batırılan gereksiz detaylar ve her soruda cevaplama methodlarının değişiyor olması çok fazla dikkat istemekle birlikte biraz da sınav süresinden çalıyor.

EĞİTİM DESTEĞİ

Azure sizin için sık kullandığınız bir iş unsuru değil ise konuları iyi anlamak, bu derya deniz gibi görünen portalı anlaşılması kolay bir arayüze indirgemek ve pratik yapmak için en uygun yöntem online kurs desteği almak. Bu konuda deneyimlediğim ve çok da başarılı bulduğum Scott Duffy’nin kursunu tavsiye ederim. Kendisi kurs içerisinde anlaşılır bir anlatımın yanı sıra faydalı linkler, dökümanlar ve topluluk desteği gibi unsurlar sunuyor. Kursa buradan ulaşabilirsiniz.

DUMP SORULAR
Online veya fiziksel olarak bir kurs aldığınızı varsayarak konuya devam ediyorum. Bilgi düzeyinize göre konular veya kurs tamamen bittikten sonra internet üzerinden ulaşıp indirebileceğiniz dump sorular ile pratik yapmaya başlayabilirsiniz. Dump soruları ezberlemek değil pratik ve öğrenme aracı olarak görürseniz sınavı geçme şansınız çok daha yüksek olacaktır. Aşağıdaki dump soru kitlerinden faydalanabilirsiniz.

BİZİ NASIL BİR SINAV BEKLİYOR?

  • Sınava bu linkten kayıt olabilirsiniz.
  • Sınav ücreti Türkiye için 100$ fakat öğrenciyseniz ve bunu öğrenci mail adresi gibi belirtilen yöntemlerden biri ile doğrulayabilirseniz %45 indirim alabilirsiniz.
  • Sınava evde veya sınav merkezlerinde girebilirsiniz fakat ilk defa gireceğiniz sınavlarda evden girme yöntemi çok konforlu ve başarı oranı yüksek olmuyor.
  • Sınav 3 saat sürmekte, tamamen ingilizce ve ortalama 46-47 sorudan oluşmakta. Takıldığınız soruları review later seçeneği ile işaretleyip sınav bitmeden önce tekrar gözden geçirebilirsiniz.
  • 1000 üzerinden 700 puan aldığınız takdirde sınavı başarılı tamamlamış sayılıyorsunuz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken şey şu; soru başı 10 puan, soru başı 5 puan gibi bir standart yok. Soruların her biri farklı puanlamalara sahip. Bazı sorularda şıklardan 3 doğru cevabı seçmeniz veya doğru terimleri doğru yere yerleştirmeniz isteniyor ve her birinin birer puan olduğu belirtiliyor. Sınav sona erdiğindeyse geçip kaldığınızı belirten detaylı bir sınav belgesine anında erişebiliyorsunuz.

2 replies on “Azure AZ-103 Sınavı hakkında bilinmesi gerekenler”

Yorumda bulunun

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s