PowerShell Betiklerini Sorunsuz Çalıştırma: Dijital İmza Sorunları için çözüm

PowerShell Betiklerini Sorunsuz Çalıştırma: Dijital İmza Sorunları için çözüm

PowerShell betiklerini çalıştırırken bazen “.ps1 is not digitally signed. The script will not execute on the system.” veya “ps1 dijital olarak imzalanmamış. Betik sistemde çalıştırılmayacak” gibi bir mesaj alabilirsiniz. Ancak, bu sorunu kolayca çözebilir ve betiklerinizi sorunsuz bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

Çözüm oldukça basit. Set-ExecutionPolicy komutunu kullanarak Yürütme Politikası ayarını değiştirmeniz yeterlidir. İşte adımlar:

  1. PowerShell’i yönetici olarak açın. Başlat menüsünde “PowerShell”i arayın, sağ tıklayın ve “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğini seçin.
  2. Açılan PowerShell penceresine aşağıdaki komutu girin ve Enter tuşuna basın:

Set-ExecutionPolicy -Scope Process -ExecutionPolicy Bypass

Bu komut, yürütme politikasını yalnızca geçerli PowerShell oturumu için atlamaya ayarlar. Bu da demek oluyor ki, betiklerinizi çalıştırırken hiçbir engelleme veya uyarı ile karşılaşmayacaksınız.

Artık PowerShell betiklerinizi sorunsuz bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Yürütme politikasını geçici olarak değiştirmek sorun olmayabilir fakat kalıcı olarak bu şekilde bırakmanızı tavsiye etmem. Bir güvenlik riski oluşturmaması için işlemleri bitirdikten sonra yürütme politikasını tekrar eski haline getirmeyi unutmayın.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply