“Sorun Network’ten mi acaba?” denilince çılgına dönen Network’çü

“Sorun Network’ten mi acaba?” denilince çılgına dönen Network’çü

Katiyen sorunun network kaynaklı olabileceğini kabul etmez. Ona göre network yapılandırması kusursuzdur ve dokunulmazdır. Hatta “abi yakında bir değişiklik yaptıysan” diye lafa girdiniz mi size öyle bir kızar ki. Çünkü onun network’üne en son İsa’dan önce 7000 yılında dokunulmuştur. İnsanlık taşı birbirine vurup ateşi çıkarır çıkarmaz “ulan madem ateşi bulduk bari şuraya bi firewall kuralım da bi işe yarasın” demişler ve bu arkadaşın firewall’unu kurup bırakmışlar. Kesinlikle o tarihten bu yana firewall’a dokunulduğuna ve değişiklik yapıldığına ikna edemiyoruz.

İnanır mısınız deveye hendeği atlatıyoruz 6 aylık network eğitimi aldırıyoruz sonra deveye soruyoruz “hocam, acaba network’te sorun olabilir mi?”

“Nerem doğru ki?” gibi kendisiyle barışık, sorunlarını kabul etmiş ve vücut olumlama konusunda kendini aşmış bu hayvanı bile kesinlikle firewall’da bir şey değişebileceği ihtimaline ikna edemiyoruz.

Zaten bu arkadaşlara ne zaman “network’ten mi acaba” deseniz müthiş hızlı ve sert bir üslup ile “Yok yok yok, öyle bir şey mümkün değil” derler. Kardeşim bu çağda, IT sektöründe çalışan biri olarak sen bari bu kalıbı kullanma. Adamlar “Mümkün değil” diyen adamın “Mümkün” diyeni hariç her şeyi yapıyorlar. İnsan bir tereddüt etmez mi ya? 🙂

Neyse 1001 zorluk ve rica sonrası “aman hocam bi baksan”, “bakalım da içimiz rahat etsin” diyerek networkçü arkadaşı ikna ettin diyelim. İki dakika sonra “ping attım geliyor, sorun network’te değil” der. Bu arkadaşlar pingi o kadar sever ki oyun oynarken bile pingin yüksek olması iyi bir şey sanarlar.

O kara terminal ekranında pingin TTL-TTL akışına bayılırlar. Hele bir de ping komutunun sonuna “-t” koydular mı ufff. Düşünsene adamlar resmen en sevdiğin şeyin bitmeyenini yapmış.

Hayır bir de bu işin dışarıdan bakan adam yani müşteri ya da kullanıcı için nasıl göründüğünü düşünün. Ben sistemde sorun yok diyorum, network’te zaten sorun falan ne mümkün? E yazılımcı enayi mi o da der ki benim yazılım taş gibi. Günün sonunda adam diyecek ki “abi çok özür dilerim hiç uğraşmayın galiba ben bozuğum” 🙂

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply