Çamaşır makinemi nasıl Azure’a deploy ettim?

Çamaşır makinemi nasıl Azure’a deploy ettim?

Biliyorum bu mecralarda çok fantastik şeylere şahit oldunuz. Iphone 4S’e XP kurmak, Xbox’ta playstation oynamak, Macbook’a Windows kurmak. Şimdi bunların hepsini unutun. Size Arçelik çamaşır makinesini Azure’a nasıl deploy ettiğimi anlatacağım. Aslında anlatmayacağım. Fakat Azure’a çamaşır makinesi deploy etme ihtimali bile bu yazının hedef kitlesinin dikkatini çekmeyi başarmıştır. İş bu yazı, işten anlamayan amirlerin memurların baskısı altında, olmayanı oldurmaya çalışan arkadaşlara hitaben yazılmıştır.

Sayın arkadaşlar bilginizin, tecrübenizin ve potansiyelinizin size verdiği ayrıcalığı her zaman kullanın. Şimdi beyin fırtınası başkadır, günü kurtarmak için bir workaround uygulamak başkadır ama “bizim iş ihtiyacımız bu ve biz kendimizden ödün vermeden herkesin her şeyden ödün vermesini istiyoruz” bakış açısı bam başkadır. Burada karşınızdakine işin öyle olmaması gerektiğini öyle bir anlatmalısınız ki adam bu istediğinin ne kadar sakıncalı, düşüncesizce ve olmayasıya ortaya atılmış bir fikirden ibaret olduğunu anlayıp utansın.

Şimdi diyeceksiniz ki o iş kamuda, bankada, veya patron şirketinde öyle olmuyor. Bu tamamen sizin bahaneniz. Bakın ne diyor düşünür; “Kimsenin hiç bir şey bilmediği yerde bir insan her şeyi bilebilir”. Bu her şeyi bilen siz de olabilirsiniz sapıkça arzularını kabul ettirdikten sonra çamaşır makinesini Azure’a yükletene kadar durmayacak olan kişi de.

Düşünün bir ev tasarlıyorsunuz ve ev sahibi “ben yemekten sonra kalkmayı sevmiyorum el yıkama lavabosunu masanın ortasına yapın diyor.”

Yapılır mı? evet

Yıkanır mı? evet

Hoş mu? hayır

Fiyat/performans mı? hayır

Aslında bu arkadaşa nasıl hayır demeniz gerekiyorsa ihtiyaca göre saçma kurulum senaryolarına da bu şekilde hayır demek gerek. Çünkü yöneticiniz değişir, bütçeyi onaylayan değişir fakat ortadaki cenazeyi yine bir IT’ci kaldırır.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply